AMP Nedir ? WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır ?

AMP Nedir ? WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır ?

AMP NEDİR ?

AMP – Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Nedir? Günümüzde kullanıcılar web sitelerinin daha hızlı yüklenmelerini istemektedir. Ancak bu durum şu anda bir kaç saniyeden fazla olabilmektedir. Bazı siteler 5 saniyeye varan yükleme süresiyle ziyaretçilerinin siteden çıkmasına sebep oluyor.

Amp Nasıl Kurulur ?

Gelişen mobil imkanlar sonrası internet kullanımının büyük bir çoğunluğu mobil cihazlar üzerinden yapılmaya başlandı. Google kullanıcılarına daha iyi bir web deneyimi sağlamak için AMP kullanan sitelerin daha hızlı açılmasını sağlıyor. Gelin biraz daha bilgi verelim.

Accelerated Mobile Pages kullanıcılara daha hızlı bir web deneyimi sunmak ilgili sayfaların anında açılmasını sağlamak amacıyla oluşturulmuş html sayfalar bütünüdür. AMP sürümü olan sayfalar google arama sonuçlarında özel bir etiketle görüntülenmektedir.

Accelerated Mobile Pages sayfalarınızı hızlandırırken nasıl bir yol izliyor. Sitenizin masaüstü versiyonunda bulunan ve görsel güzellik katan javascript kodları sitenizin açılma hızına etki ediyor. Accelerated Mobile Pages sayesinde sitenizin hızını arttırmak istiyorsanız sitenizin mobil görünümünde bu eklentilerden vazgeçmeniz gerekiyor. Accelerated Mobile Pages bu eklentileri otomatik olarak engelliyor ve sitenizin hızını çok daha hızlı seviyelere getiriyor.

WordPress AMP Nasıl Kurulur ?

WordPress sitenizin yönetim paneline giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden “Eklentiler” sekmesine tıklayın. Daha sonra “Yeni Ekle” butonuna basın. Açılan sayfada eklenti arama kutusuna “AMP” yazın ve arayın. “AMP Project Contributors” tarafından geliştirilen ve Google tarafından da desteklenen eklentiyi kurun.
Ya da direk eklentiyi web sitesinden indirip sunucunu üzerinden web sitenize yükleyebilirsiniz. https://amp-wp.org

amp eklentisi nasıl yüklenir

WordPress Ayarları

Eklentiyi başarılı bir şekilde kurduktan sonra wordpress yönetim panelimizde sol tarafta bulunan menümüzde gerekli ayar sekmesi oluşacaktır. Ayarlarımızı bu sekme üzerinden yapacağız. Menüye bir kere tıkladıktan sonra karşımıza Ayarlar sayfası çıkacak. Burda yapmamız gereken tek şey Template Mode başlığı altında gerekli “Standard” seçeneğini seçmek. WordPress temanız AMP’yi desteklemediği için “standard” seçeneğini seçiyoruz. Eğer temanız Hızlandırılmış Mobil Sayfaları destekliyorsa zaten otomatik yapılandırma seçeneği vardır.

Bu yazımızda WordPress tabanlı sitemizin hızlandırılması için bazı eklentileri ve ayarlarının nasıl yapıldığını anlattık. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Share