iOS 15 Güncellemesi Alacak Olan iPhone Modelleri

iOS 15 Güncellemesi Alacak Olan iPhone Modelleri

Apple, Haziran ayında düzenleyeceği WWDC 21 (Worldwide Developers Conference 2021) etkinliğinde yeni yazılımlarını tanıtacak. En çok merak edilen ise Apple telefonların işletim sistemi olan iOS işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 15. Yeni sürümü alacak olan telefonların modelleri sızdırıldı. Ancak henüz Apple tarafından bu liste onaylanmadı yani ilerde bu liste değişebilir. Gelin iOS 15 güncellemesi alacak olan modellerine bakalım.

iOS-15-güncellemesi-alacak-telefonlar

Sızdırılan listeye göre iPhone 6siPhone 6s Plus ve iPhone SE, güncellemeyi alamayan telefonlar olacaktır. Kısacası iPhone 7 serisi ve sonrasında çıkan modellerin iOS 15 güncellemesi alacağını söyleyebiliriz.

Apple’ın iOS 15 güncellemesi, 2021’de piyasaya çıktığında A9 çipli cihazlar için güncelleme desteğini bırakacak gibi görünüyor. Apple, piyasaya sürüldükten sonra birkaç yıl boyunca eski aygıtları desteklemeye devam ediyor. Desteği kesmesinin asıl sebebi genellikle donanım kısıtlamalarıdır.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus, ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü ve sonrasında ise 1.Versiyon iPhone SE 2016 yılında piyasaya sürüldü. Bu cihazlar Apple tarafından beş yıl boyunca yazılım güncellemesi aldı.

iphone-güncelleme

Hangi Modeller iOS 15 Güncellemesi Alacak?

iPhone 13 serisi (Henüz çıkmadı)
iPhone 12 Pro Max
iPhone 12 Pro
iPhone 12 mini
iPhone 12
iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone SE (2. Nesil)

ios-15-güncellemesi

iPadOS 15 Güncellemesini Alacak Modeller

iPod touch (7. Nesil)
12.9 inç iPad Pro
9.7, 10.5, ve 11 inçiPad Pro
iPad Air 3
iPad Air 4
iPad 6/7/8
iPad mini 5

Güncelleme Alamayan Telefonlar Ne Olacak ?

Güncelleme alamayan eski cihazlardan birine sahipseniz, bu haber akıllı telefonunuzu kullanmaya devam edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor, sadece Apple’ın sunmuş olduğu iOS 15 güncellemesiyle birlikte gelen yeni özellikleri kullanamayacaksınız.

Apple, geçmişte yazılım güncellemelerini her yılın Haziran ayında WWDC’de sık sık açıkladı ve geçen yıl şirket, yeni yazılımını açıklayabilmek için sanal bir etkinliğe gitti. 2021 yılındaki WWDC için ne olacağı hala belirsiz.

Share