Programsız Ücretsiz Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır

Programsız Ücretsiz Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır

Bilgisayar hızlandırma için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Herhangi bir program kurmanıza da gerek yok. Size bilgisayarınızı programsız hızlandırmak için yapılması gereken 11 madde hazırladık. Bilgisayar nasıl hızlandırılır hep beraber görelim.

Bilgisayar Hızlandırma İçin Masaüstünü Temizleyin

En basit ve her zaman uymamız gereken bir kural masaüstünüzü temizleyin. Masaüstünde ne kadar fazla dosya, klasör varsa her masaüstü yüklenmesinde bilgisayarınız bunların hepsini size göstermen için güç harcayacaktır. Hepsini tutup tek bir klasörün içinde saklayabilirsiniz.

boş masaüstü

Masaüstü Duvar Kağıdını Sadeleştirin

Windows duvar kağıdınızın da sade olması gerekiyor. Çünkü bir önceki maddede dediğimiz gibi her masaüstüne döndüğünüzde windows size bu görseli açmaya çalışıyor ve güç harcıyor. Bilgisayar hızlandırma için en basit yöntemlerden birisi budur.

Windows 10 Odaklanma Yardımını Kapatın

Windows 10 kullanıcıları son gelen güncellemeyle birlikte odaklanma yardımı seçeneği ile karşılaştılar. Windows iyi niyetli olarak sizin odaklanmanıza yardımcı olduğunu düşünüyor ancak bunu yaparken bilgisayarınızın yavaşlamasına katkı yapıyor. Odaklanma yardımını kapalı tutun.

odaklanma yardımı

Başlangıçta Açılan Gereksiz Uygulamaların Açılmasını Engelleyin

Siz açmasanız bile bilgisayarınıza kurduğunuz uygulamalar ilk kuruldukları zaman her bilgisayar açılışında otomatik olarak açılmak üzere kendilerini ayarlarlar. Bunu kapatmak ise çok basit.
Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basıp Görev Yöneticisini açın. Daha sonra başlangıç sekmesine gelin. Açılan liste bilgisayarınızda başlangıç esnasında açılan uygulamaları gösterir. Siz bu listeden başlangıçta açılmasını istemediğiniz uygulamaları sağ tıklayıp devre dışı bırak durumuna getireceksiniz.

Ekran Kartı Ayarlarını Performansa Yönelik Ayarlayın

Bilgisayarım çok yavaş diyorsanız okumaya devam edin çünkü en önemli maddelerden birine geldik. Masaüstünde sağ tıklayıp ekran kartınızın ayarlarını açın. Karşınıza açılan ayarlar genellikle Kalite ağırlıklı olur. Siz bu ayarları performansa dayalı hale getirin. Ekran kartındaki 3D ayarlarını da yine kalite yerine performansa dayalı hale getirin. Aynı zamanda güç yönetimi modunu da maksimum performansı tercih et seçeneğine getirmelisiniz. Oyun oynarken bilgisayarım neden yavaş diye soruyorsanız bu ayarlara dikkat etmelisiniz.
Not: Ekran kartınıza bir güncelleme geldikten sonra bu ayarları tekrar yapmanız gerekmektedir.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır görüntü ayarları

Bilgisayar Hızlandırma İçin Geçici Dosyaları Temizleyin

Bilgisayarınızda fazladan yer kaplayan uygulamalar da bilgisayarınızı yoracaktır. Ne kadar boş bilgisayarınız varsa bilgisayarınız o kadar hızlı olacaktır. Sizin görmediğiniz ancak bilgisayarınızın siz daha sonra kullanabilesiniz diye sakladığı bazı dosyalar vardır. İnternette gezindiğiniz sayfaların kaydı, resim önizlemeleri, güncelleme dosyaları gibi dosyalar klasörlerde saklanır. Bu dosyaları temizlemek için;
başlat menüsüne ya da çalıştır kısmına temp yazıp entera bastığınızda depolama ayarları açılacaktır. Burada geçici dosyalara tıklayın. Ufak bir taramadan sonra bilgisayarınızdaki geçici dosyaların listesi açılacaktır. İndirilenler klasörü önemlidir. İnternetten indirdiğiniz tüm dosyalar burda olacağı için bu klasördeki tüm önemli verileri aldığınızdan emin olun. İndirilenler klasörü hariç tüm seçenekleri seçip dosyaları kaldırın seçeneğine tıklayın. Aynı zamanda geri dönüşüm kutusundaki çöpleri de silmiş olursunuz.

Komple Temizlik Yapın

Bilgisayarınızda silinen dosyaların kayıtlarının tutulduğu klasörü de temizlememiz gerekiyor. Bilgisayardan komple silinen verileri geri getirmek için kullanılan bu klasörü temizlediğinizde harddiskiniz komple temizlenmiş olacaktır. Çalıştır>prefetch yazın ve klasöre girin. Burada karşınıza çıkan tüm verileri silin. Bu şekilde herhangi bir program kurmadan, para ödemeden ücretsiz şekilde harddisk temizliğimizi yapmış olduk. Bu sayede bilgisayar hızlandırma işinde oldukça önemli bir adım atmış olduk.

Bilgisayar Hızlandırma İçin Windows Ayarlarınızı Yapın

Başlat menüsüne Gizlilik yazıp gizlilik ayarlarını açın. Açılan pencerede genel sekmesinde ki tüm ayarları kapalı hale getirin. Daha sonra solda bulunan mürekkep oluşturma ve yazma kişiselleştirmesi sekmesine tıklayın ve o ayarı da kapalı konuma getirin. Aynı şekilde etkinlik geçmişine tıklayın ve etkinlik geçmişimi bu cihazda depola seçeneğini pasif hale getirin. Bu şekilde windowsun size ait verileri depolamasını ve size özel reklam gösterme ayarlarını kapatmış olacaksınız. Bu ayarlar bilgisayarınızı ilk kurarken aktif edilir. Yeni windows kurulumu yaparken bu ayarlara dikkat ederek kurmanız önerilir.

Pencereyi kapatmadan soldaki sekmelerden Arka Plan Uygulamalarına tıklayın. Açılan listede arka planda çalışmasını istemediğiniz bir sürü uygulama olacaktır. Bu uygulamaları kapalı hale getirin.

Daha sonra Başlat menüsüne izinler ve geçmiş yazıp enter’a basın. Yine buradaki açık konumda olan herşeyi kapalı duruma getirin. Bu ayar cihaz arama geçmişi ve bulut sistemindeki dosyaların dizin aramalarını temizler.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır gizlilik ayarları

Bilgisayar Hızlandırma İçin Güç Ayarlarınızı Yapın

Başlat>Güç Ayarları> Ek Güç Ayarları kısmına gelin. Burada standart olarak dengeli seçeneği aktif olarak gelecektir. Biz bunu değiştireceğiz. Ek planları gizle yazısının yanındaki aşağı açılır oka tıklıyoruz. Ve orada karşımıza yüksek performans güç planı çıkıyor. Siz bu yüksek performans planını seçin ve aktifleştirin.

Windows ve Sürücü Güncellemelerini Yapın

Bilgisayar donanımınız ne kadar güçlü olursa olsun donanımınız yazılımlarla optimize edilir. Ve yazılımlar sayesinde onlardan tam performans alırsınız. Bu yazılımlarında her zaman en güncel sürümlerini kullanmanız gerekmektedir. İşletim sisteminin güncelliğini kontrol etmek için öncelikle başlat menüsüne güncelleştirme yazın ve enter’a basın. Windows Update sayfası açılacak ve orda kullanılabilir güncelleştirmeler varsa gözükecektir. Bu güncelleştirmeleri yaptıktan sonra bilgisayarınız hem daha hızlı hemde daha güvenli bir şekilde çalışacaktır.

Bilgisayar nasıl hızlandırılır güncelleştirme

Sürücü güncelleştirmelerini yapmak için aygıt yöneticisine girin. Burada bilgisayarınızda kullandığınız sürücüler listelenmiş şekilde karşınıza çıkacak. Güncellemek istediğiniz sürücüyü sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir demeniz yeterlidir.

Kasanın İçindeki Tozları Temizleyin

Bütün yazılımsal ayarları yaptıktan sonra işlemcinizin ısınmasın doğrudan etki eden tozları temizleyelim. Bunun için kompresör kullanmanız gerekmektedir. Saç kurutma makinesi ile bilgisayarınızı temizleyebilirsiniz ancak kesinlikle sıcak hava ayarının kapalı olması gerekiyor. Bilgisayarınızı kesinlikle sıcak havaya maruz bırakmayın. Elektrikli süpürge ile de tozları çekebilirsiniz fakat fanınıza tutmamaya özen gösterin. Fanı ters yönde çevirmemeye özen gösterin. Kompresör en iyi ve en güvenli yöntemdir. Bilgisayar tamircilerinde kolaylıkla kompresör bulabilirsiniz.

Bilgisayarım çok yavaş, bilgisayarım donuyor, oyunlarda düşük fps alıyorum ne yapmalıyım gibi sorularınızın cevabını verdik.

Share