Telefondan Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır

Telefondan Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır

Her işimizi telefondan halletsekte bazen daha büyük ekranlara ihtiyaç duyabiliyoruz. Telefonumuzdaki videoyu kalabalık bir grupla paylaşırken ya da toplantı yaparken telefonunuzda bulunan sunumunuzu veya bir grafiği paylaşmak için daha büyük ekran lazım. Çok kolay yöntemlerle telefonunuzun ekranını televizyonunuza aktarabilrsiniz. Telefondan ekran yansıtma yöntemlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Kablo İle Ekran Yansıtma

Televizyonunuzun markası ne olursan olsun. Philips, Samsung, LG, Sony, Arçelik, Vestel, Beko, Grundig, Sunny, vb. tüm marka televizyonlara kablo ile görüntü aktarabilirsiniz. Tek koşul HDMI girişi olması. Ancak telefon kısmında bazı farklar söz konusu. Telefonunuzun sahip olduğu şarj girişine göre bu yöntemler ufak değişikliklere sahip.

Micro USB ile Görüntü Aktarımı

Micro USB şarj girişi olan Android telefonunuzdan kablo ile ekran paylaşımı yapmak için MHL kablosuna sahip olmanız gerekmektedir. Samsung, Huawei, Xiaomi, Sony, General Mobile, vb. ekran yansıtma yapabilirsiniz. Telefon modeli farketmiyor. MHL kablosunun 3 tane çıkışı vardır. Bu çıkışlar; HDMI, USB, Micro USB.

kablo-ile-ekran-yansıtma

MHL kablosunun HDMI ucunu televizyona bağlıyorsunuz.
USB çıkışını ise herhangi bir USB bağlantı noktasına bağlayabilirsiniz. USB ucunun tek amacı MHL görüntü aktarma kablosunun güç kaynağını sağlamaktır.
Kablonun Micro USB kısmını ise telefonunuza takıyorsunuz.
Kablo bağlantılarını yaptıktan sonra televizyonunuzu açın ve kabloyu taktığınız HDMI kaynağını seçin. Genellikle kumandalarda source tuşu ile bu seçimi yapabilirsiniz. Source tuşu televizyona gelen görüntü kaynakları arasında geçiş yapmaya yarar.

Ancak belirtmemiz gereken bir nokta var. Her kablo her telefonla uyumlu çalışmıyor. Kabloyu alırken hangi telefonları desteklediğini sormanız gerekiyor.

Type-C ile Ekran Yansıtma

Type-C şarj girişi olan Android telefondan ekran paylaşmak için basit bir çevirici işinizi görecektir. Type-C, micro USB’ye göre daha gelişmiş bağlantı teknolojisi olduğu için ekstra bir güç kaynağına ihtiyaç duymuyor. Bir ucu Type-C diğer ucu ise HDMI çıkışı olan bir çevirici aracılığıyla telefonunuzun ekranını televizyonunuzla paylaşabilirsiniz.
Yapmanız gereken tek şey çevirici kabloyu android telefonunuzun şarj girişine takmak ve çeviricinin diğer ucuna televizyona bağladığınız HDMI kabloyu takmak. Bu sayede telefonu televizyona yansıtma işlemini gerçekleştirmiş olacaksınız.

type-c-ekran-yansıtma

iPhone Ekran Yansıtma

iPhone telefonlar lightning şarj girişine sahip oldukları için android cihazlarınız için kullandığınız MHL kablosunu iPhone telefonlarınızda kullanılmayacaktır. iPhone TV yansıtmak için farklı bir kablo kullanmanız gerekiyor.

iPhone MHL kablosunun 3 tane çıkışı bulunuyor. Bu çıkışlar; HDMI, USB, Lightning.

iphone-ekran-yansıtma

MHL kablosunun HDMI ucunu televizyona bağlıyorsunuz.
USB çıkışını ise herhangi bir USB bağlantı noktasına bağlayabilirsiniz. USB ucunun tek amacı MHL görüntü aktarma kablosunun güç kaynağını sağlamaktır.
Kablonun Lightning kısmını ise iPhone telefonunuza takıyorsunuz.
Kablo bağlantılarını yaptıktan sonra televizyonunuzu açın ve kabloyu taktığınız HDMI kaynağını seçin. Genellikle kumandalarda source tuşu ile bu seçimi yapabilirsiniz. Source tuşu televizyona gelen görüntü kaynakları arasında geçiş yapmaya yarar.

Kablosuz Ekran Yansıtma

Kablosuz ekran yansıtma yapabilmeniz için televizyonunuzun akıllı olması gerekmektedir. Philips, Samsung, LG, Sony, Arçelik, Vestel, Beko, Grundig, Sunny gibi televizyon üreticileri artık televizyonlarını akıllı olarak üretiyor. Özellikle 2018 ve sonrası üretilen televizyonların hepsi smart özelliğe sahip. Ancak her smart televizyonun ekran yansıtma özelliği bulunmayabilir. Yeni televizyon alırken bu özelliği kullanacaksanız satıcıdan bu konuda bilgi isteyebilirsiniz.

Android Kablosuz Ekran Yansıtma

Android akıllı telefonların ekranını televizyonunuza aktarmak için farklı menü seçenekleri mevcut. Hepsini aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz.

android-ekran-yansıtma

Samsung Ekran Paylaşma

 • Televizyonunuzu ve telefonunuzu aynı Wi-Fi ağına bağlayın
 • Akıllı televizyonuzun Source tuşuna basın ve screen mirroring özelliğini açın. Screen mirroring seçeneği yoksa ekran yansıtmayla alakalı olan seçeneği seçin. Televizyon modelleri arasında fark gösterebilir.
 • Samsung telefonuzun bildirim panelini aşağıya çekin ve ekranı yayınla seçeneğini dokunun.
 • Açılan ekranda televizyonunuzun modelini göreceksiniz. Tıklayın ve ekranınızı bağlayın.

Huawei Ekran Paylaşma

 • Televizyonunuzu ve telefonunuzu aynı Wi-Fi ağına bağlayın
 • Akıllı televizyonuzun Source tuşuna basın ve screen mirroring özelliğini açın. Screen mirroring seçeneği yoksa ekran yansıtmayla alakalı olan seçeneği seçin. Televizyon modelleri arasında fark gösterebilir.
 • Huawei telefonuzun ayarlar kısmına girin.
 • Cihaz bağlantısı menüsüne tıklayın.
 • MirrorShare seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda televizyonunuzun modelini göreceksiniz. Tıklayın ve ekranınızı bağlayın.
huawei-ekran-yansıtma

Xiaomi Ekran Paylaşma

 • Televizyonunuzu ve telefonunuzu aynı Wi-Fi ağına bağlayın
 • Akıllı televizyonuzun Source tuşuna basın ve screen mirroring özelliğini açın. Screen mirroring seçeneği yoksa ekran yansıtmayla alakalı olan seçeneği seçin. Televizyon modelleri arasında fark gösterebilir.
 • Xiaomi telefonuzun ayarlar menüsüne girin.
 • Bağlantı & Paylaşım seçeneğine dokunun.
 • Yansıt menüsüne tıklayın ve açılan pencerede yansıt seçeneğini aktif hale getirin.
 • Açılan ekranda televizyonunuzun modelini göreceksiniz. Tıklayın ve ekranınızı bağlayın.

Eğer telefonunuzun dahili ayarlarında ekran yansıtma özelliği yoksa Google Home uygulamasını telefonunuza kurup. Akıllı televizyonunuzu da Google Home uygulamasına ekledikten sonra. Google Home üzerinden ekran paylaşımı yapabilirsiniz.

Televizyonunuzun ekran paylaşım özelliği yok ise ya da akıllı bir televizyonunuz yoksa alacağınız Android TV Box ile televizyonunuzu akıllı hale getirebilir. Ayrıca ekran yansıtma özelliğini de eklemiş olursunuz.

Ayrıca galerinizde herhangi bir resim ya da video izlerken telefonunuzun telefonunuzda bulunan paylaş seçeneği ile ekran yansıtma menüsüne gidebilirsiniz.

iPhone Kablosuz Ekran Yansıtma

iPhone ekran görüntüsünü kablosuz televizyona aktarma yapmak Android cihazlar kadar kolay değil maalesef. iPhone ekranlarını yansıtmak için akıllı televizyonunuzun uygulamasını kurmanız lazım. Uygulama üzerinden akıllı televizyonunuzu yönetebilir ve görüntü aktarımı yapabilirsiniz. Ayrıca Apple TV ya da harici Cast cihazı kullanarakta televizyonunuza görüntü aktarabilirsiniz.

iphone-kablosuz-ekran-yansıtma

iPhone ekranınızı televizyon ile paylaşmak için Cast cihazınızı HDMI ile televizyonunuza bağlayın. Daha sonra Cast cihazınızın kendi Wi-Fi ağına bağlanın. iPhone kısayollar panelinden ekran yansıtmayı açın ve açılan listede Wi-Fi ile bağlı olduğunuz Cast cihazınızı göreceksiniz. Tıklayıp ekranınızı paylaşabilirsiniz.

Youtube Televizyonda İzleme

Youtube’da video izlerken videonun sağ üst kısmında ekran yansıtma ikonı çıkacaktır. Bu ikona bastığınıza telefonunuzla aynı Wi-Fi ağına bağlı akıllı televizyonlar gözükecektir. Ekranınızı paylaşmak istediğiniz televizyona dokunun ve youtube’u televizyonda izlemeye devam edebilirsiniz.

televizyondan-youtube-izleme

Share