Twitterın Yeni Özelliği Sesli Tweet Nasıl Atılır

Twitterın Yeni Özelliği Sesli Tweet Nasıl Atılır

Aklınızdakileri 140 saniye veya daha kısa sürede söyleyin. Sesli tweetler Twitter’ın en yeni özelliklerinden birisi. Şimdilik sadece iPhone kullanıcıları kullanabiliyor. Sesli tweet nasıl atılır gelin birlikte bakalım.

Twitter ilk zamanlarında metin tabanlı bir hizmetti hatta SMS yoluyla tweet gönderebilirdiniz. Bununla birlikte, yıllar içinde gelişti ve GIF, fotoğraf ve video yayınlayabilir hale geldik. Yapılan son güncelleme ile artık sesli tweet atma özelliğine de kavuştuk.

Sesli tweet özelliği şu anda yalnızca iOS kullanıcıları tarafından kullanılabilir, iPhone’u olan herkesin kendilerini ifade etmenin yeni bir yolu var. Android kullanıcıları ise biraz daha beklemek zorunda.
Fikir basit: Telefonunuzun mikrofonunu kullanarak söylemek istediğiniz her şeyi kaydedebilirsiniz ve sesli bir video olarak tweetleyebilirsiniz.

sesli tweet nasıl atılır

Ses tweetleri 140 saniye ile sınırlıdır, ancak söylemeniz gereken her şeyi 140 saniyeye sıkıştıramazsanız endişelenmeyin. Ses kaydınız 140 saniye sınırının üzerine çıkarsa, Twitter kaydı sizin için otomatik olarak bir dizi tweete böler. Sesli tweet nasıl atılır madde madde inceleyelim.

1 – Sesli Tweet Nasıl Atılır

Yapmanız gereken ilk şey, Twitter uygulamasının en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmaktır. App Store’u açın, hesabınızın simgesine dokunun ve güncellemeleri yapın. Şimdi Twitter uygulamasını açın ve yeni bir tweet oluşturmak için ekranın sağ alt tarafındaki düğmeye dokunun. Kamera düğmesinin ve son görüntülerin yanında yeni bir mor ses dalgası düğmesi görmelisiniz. Uygulamayı ilk açtığınızda vurgulanacaktır.

2 – Sesli Tweet Kaydına Başlayın.

Ses dalgası düğmesine dokunduğunuzda, üstte profil resminizi ve altta kırmızı bir kayıt düğmesini gösteren yeni bir ekrana yönlendirilirsiniz. Kayıt düğmesine ilk kez bastığınızda, Twitter uygulamasına mikrofonunuza erişim izni isteyecektir. Tamam’a basın ve kayıt hemen başlayacaktır.

twitter-sesli-tweet

3 – Kaydı Duraklatma ve Bitirme

Kaydı duraklatmak, düşüncelerinizi toplamak ve sonra devam etmek isteyebilirsini. Kaydı durdurmak için kayıt düğmesinin yerini alan duraklatma düğmesine basın. Kayda yeniden başlamaya hazır olduğunuzda, kayda bir kez daha dokunmanız yeterlidir. Kayıt yaparken, 140 saniyeden ne kadar kaldığını gösteren bir ilerleme çubuğunun dolduğunu fark edeceksiniz.

4 – Önizleme ve Paylaşma

Yaptığınız bir kayıt hakkındaki fikrinizi değiştirirseniz, istediğiniz zaman sol üstteki İptal’e basabilirsiniz. Eğer kayıt ettiklerinizi göndermek isterseniz, sağ üstteki Bitti’ye dokunun. Karşınıza çıkan ekranda oynat düğmesini tıklayarak kaydettiklerinizi önizleyebilir ve isterseniz yukarıdan açıklayıcı metin ekleyebilirsiniz. Herşey bittiğinde Tweet düğmesine basın.

sesli tweet

5 – Daha uzun sesli tweetler kaydedin

Yukarıda belirttiğimiz gibi, varsayılan 140 saniyeden daha uzun sesli tweet’ler göndermek mümkündür. Bu ‘sınıra’ ulaştığınızda, kayıt yapmaya devam edebilirsiniz ve Twitter, tweet’lerinizi böler. Ancak bununda bir sınırı var. En fazla 25 tane 140 saniyelik tweet atabilirsiniz. Bunun gibi daha uzun tweet’ler kaydedip kaydı bitirmek için Bitti’ye dokunun. Birden fazla 140 saniyelik tweet kaydettiğinizde tweetleri göndermek için Tweet All’a basmanız yeterlidir.

Share