WebP Nedir ? Yeni Nesil Resim Formatı

WebP Nedir ? Yeni Nesil Resim Formatı

WebP biçimi, Google’ın boyut açısından kayıplı, kalite açısından kayıpsız sıkıştırma tekniklerini kullanan yeni bir görüntü biçimidir. Google bu yeni görüntü teknolojisini ilk olarak 30 Eylül 2010’da piyasaya sürdü.

webp nedir

WebP Sıkıştırmasının Temel Mekanizması

WebP algoritması, komşu piksellerinin renklerinin değerlerini tahmin etmek için tahmini kodlama kullanır. Daha sonra yalnızca gerçek değerler ve tahminler arasındaki farkı kodlar. Bu kodlanmış veya fazla değerlerden birçoğu null veya sıfırdır ve bu ise görüntünün boyutunu daha da azaltmaya katkıda bulunur.

Destek ve Kullanım

Google Chrome, Opera, Microsoft Edge ve Firefox internet tarayıcıları WebP’yi desteklemektedir. Grafik yazılımları kullanarak WebP görsellerini düzenlemek isterseniz, Picasa, PhotoLine, Pixelmator, ImageMagick, Konvertor, XnView, IrfanView ve GDAL programlarını kullanabilirsiniz.

webp-browser

Facebook, ağ maliyetlerini düşürmek ve web sitesini hızlandırmak için WebP kullanmaya başladı. Nispeten küçük boyut kazançları bile Facebook ölçeğindeki bir web sitesi için oldukça önemli tasarruflar sağlayabilir. İnsanlar JPEG / JPG resimleri yüklediğinde, Facebook otomatik olarak görselleri dönüştürüyor.

Telegram’da popüler çıkartmaları için WebP’yi kullanmaya başladı. Google Aramanın Anında Önizleme özelliği, önizlemelerin kullandığı disk alanını azaltmak için WebP’yi dahili olarak kullanır.

WebP’yi kullanan web siteleri daha hızlı açıldığı için google arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkıyor. Çünkü ziyaret ettiğiniz web siteleri ne kadar hızlı açılırsa kullanıcı o kadar hızlı istediği bilgiye erişiyor. Google, ziyaretçi odaklı bir sonuç algoritmasına sahip olduğu için WebP’ye oldukça önem veriyor.

Herhangi bir görüntüyü web tarayıcısı dışındaki bir yazılımda görüntülemek veya üzerinde değişiklik yapmak istediğimizde en çok kullanılan grafik uygulamaları, Windows veya OS X’in resim görüntüleyicisi ve Photoshop dahil bir çok program WebP’yi işleyemez, düzenleyemez.

Ancak Telegraphics, Adobe Photoshop, GIMP ve Paint.NET’te WebP desteğini eklentiler aracılığıyla WebP’yi destekleyen ücretsiz bir eklenti yayınladı. Google ayrıca Windows için Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi, Microsoft Office 2010 ve Windows Görüntüleme Bileşeni’ni kullanan diğer tüm uygulamalarda WebP desteğini sağlayan bir eklenti yayımladı.

webp-vs-jpg

WebP Farkı Nedir?

WebP uzantılı görüntüler, PNG uzantılı görüntülere göre kıyasla boyut olarak %26 daha küçüktür. JPEG görüntülere kıyasla boyutu %25-34 daha küçüktür.

Resimleri WebP’ye Dönüştürme

PNG ve JPEG görüntülerini WebP’ye dönüştürmek için bir yazılıma ihtiyacınız olacak. Buradan bu yazılımla ilgili daha fazla bilgi edinebilir. Ayrıca herhangi bir yazılım indirmeden birçok siteden JPEG veya PNG dosyalarınızı WebP’ye dönüştürebilirsiniz.

png-vs-webp


Sonuç olarak WebP, yeni bir görüntü sıkıştırma biçimidir ve Google, Facebook, Opera ve Telegram tarafından desteklenmektedir, popülaritesini kesinlikle artırmıştır.

Unutmayın internet ne kadar hızlıysa bilgiye erişim daha hızlı olacaktır. Ve bu durumda hepimiz kazanacağız. WebP kullanın.

Share