windows-11-ipuclari

Bu yazımızda Microsoft’un en son sürümü olan Windows 11 için gizli ayarlar ve ipuçlarını sizler için derledik.

Windows’un her yeni çıkan işletim sistemi güncellemesinde korku ve heyecan bir arada yaşanır. Kullanıcıların tek istediği ise en iyi ve en hızlı deneyimi yaşamaktır. Bu nedenle kullanıcılara Windows 11 i nasıl daha verimli kullanabileceklerini anlatma gereği duyduk. Lafı uzatmadan hemen başlayalım.

1- Windows 11 Başlat Düğmesini Taşıyın

Başlat düğmesini daha önce alıştığınız şekilde sol altta görmek isteyebilirsiniz. Ortada olan başlat düğmesi herkesin hoşuna gidecek bir şey değil. Başlat düğmesini sol alta almak için

  • Görev çubuğunun boş bir bölümünde sağ tıklayın ve görev çubuğu ayarlarını seçin.
  • Görev çubuğu davranışları bölümüne tıklayın
  • hizalama menüsünden “sol” u seçin.

2- Windows 11 Koyu Temayı Etkinleştirin

Koyu tema hastalığına yakalanmış olabilirsiniz. Akıllı telefonlar başta olmak üzere her kullandığınız ekranda gözlerimizi çok yormaması için koyu tema kullanmak isteyebilirsiniz. Windows 11 de koyu tema aktifleştirmek için;

  • Masaüstünün boş bir bölümünde sağ tıklayın ve kişiselleştir seçeneğini seçin.
  • Karanlık temanızı seçebilirsiniz.

3- Windows 11 Pencere Düzeni

Birden fazla uygulama ile aynı anda çalışıyorsanız uygulamaların hepsinin aynı anda gözünüzün önünde olmasını isteyebilirsiniz. Daha önceki windows sürümlerinde de olan bu özelliği windows 11’de de kullanabilirsiniz. Farenin imlecini açık olan pencerelerin kenarlarına getirdiğiniz zaman boyutlandırmak için farklı düzenleri bulabilirsiniz. İstediğiniz düzene tıklayıp uygulamalarınızın gözünüzün önünde olmasını sağlayabilirsiniz.

4- İstemediğiniz Görev Çubuğu Butonlarını Kaldırabilirsiniz

Başlat düğmesinin yanında görev görünümü ve pencere öğeleri butonlarını göreceksiniz. Bunlara ihtiyacınız yoksa, görev çubuğunun boş bir bölümüne sağ tıklayıp Görev çubuğu ayarları’nı seçerek bunları gizleyebilirsiniz. Ardından Görev görünümünü ve Widget’ları açıp kapatabilirsiniz. Aynı şeyi Arama ve Sohbet düğmeleriyle de yapabilirsiniz.

5- Odaklanma Yardımı İle Dikkatiniz Dağılmasın

Odaklanma yardımı, konsantre olmanız gereken durumlarda işinizin devamlılığı için size yardımcı olur. Odaklanma yardımını aktif hale getirmek için Ayarları açın sistem bölümüne ve daha sonra Odaklanma Yardımına girin. Orada kendinize göre bir ayar seçip. İstediğiniz bildirimlerin açık ya da kapalı olmasını sağlayabilirsiniz.

6- Alt + Tab ve Microsoft Edge

Daha önceki windows sürümlerinde pencereler arasında geçiş yapmak için muhtemelen alt+tab tuşlarını kullanıyorsunuzdur. Windows 11’de bu özelliğe microsoftun kendi internet tarayıcısı olan Edge uygulamasını da katabilir alt+tab tuşlarına basarak pencereler ve Edge içerisinde geçiş yapabilirsiniz.

7- Widgetları Kullanın

Görev çubuğundaki Widget düğmesine tıkladığınızda küçük bir pencere açılır. Burada günlük haberler, hava durumu vb. bilgileri görebilirsiniz. Bunları özelleştirmek için açılan penceredeki “+” butonlarına basmanız yeterli. İstediğiniz uygulamayı oraya ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz.

8- Başlat Menüsü Kısayolları

Bir çok Windows 11 bileşenine kolay erişim sağlayan kullanışlı bir menüyü görüntülemek için Başlat düğmesine sağ tıklayın veya Windows + X tuşlarına basın.

9- Windows 11 Ses Ayarları

Hoparlör ya da kulaklık fark etmeksizin sesin daha iyi çıkmasını istiyorsanız;

  • Görev çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın ve ses ayarlarını açın,
  • Kullandığınız ses çıkış cihazını bulun ve yanındaki oka tıklayın.
  • Seçenekler arasında aşağıda sesi geliştir özelliğini aktif hale getirin.

10- Sık Kullanılan Uygulamaları Sabitleyin

Sık kullandığınız uygulamalara hızlıca ulaşmak için görev çubuğuna veya Başlat menüsüne sabitleyebilirsiniz. Sık kullandığınız bir uygulamanın kısayolunu bulun ve sağ tıklayın, açılan menüden, Başlangıç’a Sabitle veya Görev çubuğuna sabitle seçeneklerini seçebilirsiniz.

11- Başlat Menüsünü Özelleştirin

Başlat menüsünde gizlemek isteyeceğiniz ya da sık kullanılanlara eklemek isteyeceğiniz çok sayıda uygulamanız ya da dosyalarınız olabilir. Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlangıç’ a gidin ve istediğiniz uygulamarınızı aktif ya da pasif duruma getirebilirsiniz.

12- Windows 11 Genişletilmiş Sağ Tıklama Menüsü

Windows 11 yenilenen tasarımıyla sağ tık menüsünü de değiştirdi. Bunu beğenmediyseniz eski haline getirebilirsiniz. Herhangi bir dosyaya sağ tıkladığınızda en altta “Daha fazla seçenek göster” i tıklayabilir ya da klasörü seçip “shift+F10” kısayolunu kullanabilirsiniz.

13- Açık Pencereleri Simge Durumuna Küçültme

Tüm açık pencereleri simge durumuna küçültmek için “Windows+D” tuşlarına basabilirsiniz. Ancak Windows 11 de yeni bir özellik daha var. Sadece kullandığınız uygulamanın açık kalıp diğer uygulamaları aşağı indirmek isteyebilirsiniz. Bunun için açık bir pencerenin başlık çubuğuna basılı tutun ve sağa sola sallayın, seçilen pencere harici diğer pencerelerin aşağı indiğini göreceksiniz.

14- Ayarlar Kısayolu

Windows 11’de tüm ayarlara hızlı bir klavye kısayolu ile ulaşmak için “Windows+I” tuşlarına basmanız yeterlidir.

15- Ekran Görüntüsü Alma

Print screen tuşuna basarak ve ardından kullandığınız resim düzenleme uygulamasına yapıştırarak ekran görüntüsü almayı muhtemelen biliyorsunuzdur. Fakat ekranın bir kısmının ekran görüntüsünü almayı bilmiyor olabilirsiniz. Bunun için “Windows+Shift+S” tuşlarına basarak ekranın istediğiniz kısmını ekran görüntüsü alabilirsiniz.

16- Hızlı Uygulama Başlatma

Görev çubuğunda sabitlediğiniz uygulamaları özel kısayol tuşlarıyla açabilrsiniz. Örnekle anlatalım; İlk sıradaki uygulamayı açmak için “Windows + 1”, ikinci sıradaki uygulamayı açmak için “Windows + 2” tuşlarına basabilirsiniz. Üçüncü ve daha sonraki sıralardaki uygulamalar için yine aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

17- Windows 11 Sesle Yazma

Yazılarınızı daha hızlı yazmak istiyorsanız klavye ile zaman kaybetmek yerine bilgisayarınızla konuşarak metninizi bilgisayarınıza yazdırabilirsiniz. Windows 11 sesle yazı yazmak için “Windows + H” kısayol tuşlarına basın

18- Batarya Kullanımını Kontrol Edin

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız pil ömrünüzü en iyi seviyede tutmak isteyebilirsiniz. Prize yakın değilseniz “Ayarlar > Sistem > Güç Ayarları” na girip hangi uygulamanın daha çok pil tükettiğini görebilirsiniz.

19- Sanal Masaüstleri Kullanın

Dağınıklığı seviyor olabilirsiniz. Masaüstünüzde istediğiniz uygulamayı bulamıyor olabilirsiniz ya da açık pencerelerden bunalmış olabilirsiniz. Başlat düğmesinin yanındaki çoklu masaüstü düğmesine tıklayın ve yeni bir sanal çalışma alanı oluşturun.

20- Windows 11 Hızlı Ayarları Özelleştirme

Görev çubuğunun en sağında saat, ağ, pil durumu gibi standart ayarları isteğinize göre düzenlemek için kalem simgesine tıklayın ve ihtiyacınız olmayan öğeleri oradan kaldırın ya da yenilerini ekleyin.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.