WordPress Webp Nasıl Yüklenir? WebP Kullanımı

WordPress Webp Nasıl Yüklenir? WebP Kullanımı

Yeni nesil resim teknolojisi WebP’yi sizler için incelemiştik. Ancak wordpress henüz bu yeni nesil resim formatını tam olarak desteklemiyor. Dolayısıyla direkt olarak webp uzantılı resimleri wordpress üzerinde kullanamıyoruz. Ancak herşeyin bir çaresi var. WordPress Webp nasıl yüklenir, nasıl kullanılır gelin birlikte çözelim.

webp-wordpress

Medya ekleme kısmına webp uzantılı bir görseli yüklemeye çalıştığında wordpress tarafından bu dosya biçiminin desteklenmediğini belirtek bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Ancak üzülmeyin kuracağınız bir eklenti sayesinde çok basit şekilde artık sizde websitenizde webp uzantılı resimleri kullanmaya başlayacaksınız. Bu uzantının ismi “Wp Enable WebP” geliştiricisi ise Louis Fico.

WordPress Webp Uzantısı Nasıl Kurulur

-Wordpress kullanıcı panelimize giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden eklentiler sayfasında tıklıyoruz. Arama kısmına Wp Enable WebP yazıyoruz ve arıyoruz.
-Karşınıza bu aşamada bir sürü eklenti çıkacak ancak siz Louis Fico -tarafından geliştirilmiş olan eklentiyi yükleyeceksiniz.
-Eklentiyi yükledikten sonra eklentiler menüsüne gidip yüklü eklentiler sayfasına tıklayın.
-Yeni yüklediğimiz Wp Enable WebP eklentisini etkinleştiriyoruz.
-Bu adımlar haricinde herhangi bir işlem yapmamıza gerek yok. Direk olarak webp uzantılı resimlerinizi wordpress’e yükleyip kullanabilirsiniz.

wp-enable-webp

WebP Nasıl Oluşturulur

WordPress webp yüklemeyi öğrendik ancak webp resimlerini nasıl oluşturacağız gelin birde bu konuyu açıklığa kavuşturalım. Çünkü bilindiği üzere photoshop ya da diğer bilinen görüntü işleme programları doğrudan webp kaydedemiyor. Bazı eklentiler kurmanız gerekiyor. Ancak eklenti kurmadan da webp resimleri oluşturmanız mümkün. Webp çevirici internet siteleri var. Bu sitelere gidip jpp, png, gif, vb uzantılara sahip görsellerinizi webp uzantısına dönüştürebilirsiniz. Size bunun için bir kaç internet sitesi vereceğim. Sizde dilediğiniz görseli bu siteler aracılığıyla webp uzantısına dönüştürebilirsiniz.

  • https://convertio.co/tr/jpg-webp/
    Oldukça başarılı ve kullanıcı odaklı bir arayüze sahip. Zorlanmadan kullanabilirsiniz.
  • https://image.online-convert.com/convert-to-webp
    Arayüzü biraz karışık gibi gözüksede bu sitede daha profesyonel çözümler üretebilirsiniz. Dönüştürmek istediğiniz görseli siteye yükledikten sonra görüntünün boyutuyla oynayabilir basit efektler verebilir ve ince ayarlamalar yapabilirsiniz.

Bu yazımızda WordPress tabanlı web sitemize webp uzantılı görselleri yüklemeyi ve webp resimleri nasıl oluşturduğumuzu sizlerle paylaştık. Sitemizde bulunan diğer yazılarımıza göz atmayı ihmal etmeyin.

Share